وبلاگ ، مجله آموزشی


اینورتر چیست (Inverter ) و کاربرد آن در صنعت چگونه بکار گرفته می شود .

اینورتر چیست (Inverter ) و کاربرد آن در صنعت چگونه بکار گرفته می شود .

اینورتر چیست (inverter) اینورتر یا اینورتر نام‌های دیگری ازجمله اینورتور، درایو موتور، درایو، کنترل دور موتور، درایو سرعت قابل‌تنظیم، درایو AC، درایو سرعت متغیر VFD و میکرو درایو هم دارد که همه به یک وسیله اشاره دارند.این نوع اینورتر در بسیاری از وسایل خانگی و صنعتی، که به‌ نوعی در آنها حرکت وجود دارد استفاده می شود ، (که نوشته ما مربوط به همین اینورتر می باشد ) انواع دیگر  اینورتر در بازار توزیع و مصرف (اینورتر خود رو یا تبدیل کننده مستقیم 12V/DC به جریان متناوب  220V/AC ) 2- اینورتر جوشکاری .که  این  ها  همه  در  بازار  صنعت  ایران  با  نام  اینورتر  بفروش  میرسد . اصطلاحات رایج اینورتر، درایو و VFD همگی به درایو فرکانس متغیر اشاره می کنند که امکان کنترل دور موتور را برای کاربر فراهم می سازد. اینورتر در جهت کنترل طیف وسیعی از دستگاه ها از قبیل فن، پمپ، آسانسور، بالابر، نوار نقاله، کمپرسور، اکسترودر، دستگاه های CNC و غیره استفاده می گردد . صرفه جویی در انرژی مصرفی و به تبع آن کاهش هزینه برق، كاهش جریان راه اندازی، کاهش استهلاک و افزایش طو ل عمر دستگاه  میباشد . ادامه دارد >>>        

فلو متر چیست و آموزش کاربرد آن در صنعت .  ? What is a Flow Meter

فلو متر چیست و آموزش کاربرد آن در صنعت . ? What is a Flow Meter

فلومتر (Flow Meter) دستگاهی است که برای اندازه‌گیری جرم یا حجم گاز یا مایع استفاده می‌شود. فلومترها بسته به صنعت خاص با نام‌های مختلفی از جمله دبی‌سنج، نشانگر جریان، مایع سنج و غیره شناخته می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم در مورد تعریف فلومتر و انواع آن، فلومتر التراسونیک، فلومتر کوریولیس، فلومتر هوا، فلومتر ونتوری، فلومتر روتامتر، فلومتر حجمی، فلومتر الکترومغناطیسی، فلومتر توربینی، نصب فلومتر و کاربردهای آن صحبت کنیم. فلومتر یک دستگاه اندازه‌گیری دبی (جریان یا میزان آّبدهی) است که برای تعیین جرم خطی یا غیرخطی و جریان حجمی مایع یا گاز استفاده می‌شود. فلومتر با نام‌های دیگری مانند دبی سنج، نشانگر جریان، مایع سنج و سنسور دبی نیز شناخته می‌شود. نحوه‌ی نام‌گذاری فلومتر به کاربرد صنعتی آن بستگی دارد. هدف از استفاده از این دستگاه بهبود دقت، درستی و وضوح اندازه‌گیری سیال است.

آموزش محاسبه عبور جریان برق در سیم ها و کابل ها

آموزش محاسبه عبور جریان برق در سیم ها و کابل ها

یکی از مهم ترین آیتم  ها برای استفاده در جریان الکتریکی بکار بری صحیح و دقیق طبق محاسبات توصیه می شود . برای این منظور روش های مختلفی موجود هست که یا باید توسط افراد متخصص محاسبه صورت گیرد با توجه به داده های موجود که شامل جریان مورد نیاز مصرف کننده ها و مقئار مسافت عبور سیم ه و کابل ها شرایط آب و هوای محل استفاده و شرایط محل قرار گرفتن کلبل درون زمین یا بیرون زمین و یک چروییات دقیق و لازم که برای این منظور در اختیار مهندی محاسبه قرار می گیرد که ایشان پس از قرار دادن آن درون فرمول های موجود مقدار نیاز جریان لازم به کیلو وات یا آمپر اعلام می نماید و پس از ان کابل یا سیم مورد مصرف مشخص می شود . یا یک راه سریع استفاده از جدول ها و کتاب های آماده شده برای این منظور می باشد. گه در جدول های آماده مشخص شده و استفاده از این جدول   کتاب ها هم کمی آموزش و دانش استفاده از آنها را می خواهد که خیلی آسان و نیاز به دقت بیشتر  راهمنایی گه در خود کتاب توصیه شده است کفایت می کند یا مشورت با یک کارشناس و متخصص این رشته یعنی برق و الکترونیکخوب هست . جهت راهنمایی و کسب دانش بیشتر در این مورد و موارد مشابه.

رله پیلز ( PILZ ) چیست و چگونه کار می کند .

رله پیلز ( PILZ ) چیست و چگونه کار می کند .

رله پیلز چیست؟  ( PILZ )رله پیلز اصلی آلمان دستگاه رله حفاظتی پیلز به گونه ای طراحی شده است که تمام خطا های مدار ورودی را شناسایی کند ، به طور مثال یک دستگاه جوشکاری با فشردن کلمه توقف اظطراری خاموش می شود و بعد از رفع مشکل دستگاه روشن می شود رله ایمنی پیلز نیز به این گونه عمل می کند.

تکنولوژی پنوماتیک.  .Basic Pneumatic Technology( یا نیوماتیک مقدماتی )

تکنولوژی پنوماتیک. .Basic Pneumatic Technology( یا نیوماتیک مقدماتی )

پیشرفته  های  بسیار  سریع  درعصر  اطلاعات،فضا،کامپیتوتر،و...در  شروع  ده  سوم  قرن  بیست  یکم  وگسترش  صنایع مختلف و سرعت و کارایی  سیستمهای  سیالی  را  به  گونه ای  چشمگیر  دگرگون ساخته است ، ولی  مبانی  حاکم  بر  همه دستگاهها و اجزای  گونا گون همچنان ثابت است . اطراف کره زمین پوششی از هوا به نام اتمسفر دارد .هوای اتمسفر بعنوان ماده اولیه در صنایع پنوماتیک استفاده می گردد .( هوا در ارتفات مختلف فشارهای مختلفی دارد ) هوای سطح زمین دارای فشار مشخصی است و این فشار به دلیل وجود توده های هوای روی آن است .فشار سطحی روی زمین می تواند بعنوان فشار بر واحد سطح بیان گردد.استفاده از هوا شروع آن از فشرده سازی در کمپرسور آغاز و پس ذخیره آن در مخزن هوا فشرده جهت توزیع به قسمت های مورد نیاز ارسال می شود که برای ارسال و توزیع نیازمند دستگاه های کنترلی و فرمان و تبدیلی خاص خود می باشد.برای این منظور رشته پنوماتیک و توسعه آن طبق نیاز شروع شد و روز بروز بر ظرفیت تجهیزات آن اضافه شده و در حال گسترش و اضافه شدن ملزومات مورد نیازآن می باشد. به شکلی که امروزه می توان در کنار هر صنعتی حضور آنرا  مشاهد نمایید

کابل های تخصصی در برق ،کنترل ، ابزار دقیق

کابل های تخصصی در برق ،کنترل ، ابزار دقیق

یکی  از  مهمترین  اجزای  اتصال  دهند  ارتباط  بین  انواع  کلیدها  و  دستگاه  های  دیگر کنترل  در  صنعت  برق  و  ملزمات  کنترلی  و  ابزار  دقیق  کابل  های  ارتباطی  بین  انها  میباشد.  که  برای  این  منظور  هر  کدام  باید  مراحل استاندارهای  تخصصی  خاصی  را  در  فراییدهای  مختلف  طی  نمایند.که  به  همین  دلیل  به  آنها  کابل  های  تخصصی  می  گویند.  که  شامل کابل های برق , کنترل , و ابزار دقیق می باشد که به شرح کاریری آنها در صنایع مختلف خواهیم پرداخت و تفاوت های انها را بطور کامل مشخص خواهیم نمود . تا کاربران محترم بتوانند با توجه به نیار خود و شرایط کاری مورد نیاز خود را انتخاب نمایند .

نویسنده  به  مدت  سی  پنج  سال  در  پروژهای  مختلف  صنعتی  مانند  صنایع  نفت  پترشیمی  و  برق  ابزاردقیق  و  صنایع  کنترلی  و  اتوماسیون  صنعتی  بعنوان  مدیر  و مدیر  پروژهای  مختلف  با دیگر همکاران همکاری داشته  و  در زمینه های ذکر شده فوق دارای تجربه و دانش های تخصصی و کاربری فراوان می باشد که سعی می شود آنها را در مقالات و نوشته های مشخص  کوتاه و مفید در اختیار کاربران محترم بگذاریم.
وبلاگ,مقالات مختلف تخصصی در صنایع برق، کنترل , ابزار دقیق ، پنوماتیک واتوماسیون صنعتی اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...